מהי צרידות?
צרידות מאופיינת בקול מחוספס וגס, קושי לדבר, עייפות קולית, תחושת אי נוחות ואף כאב באזור הגרון. היא יכולה להיות אקוטית (קצרת טווח) או כרונית. לעיתים היא מופיעה לאחר התקררות ולעיתים ללא סיבה ברורה, לעיתים היא מלווה בממצאים רפואיים על מיתרי הקול (כגון: דלקת, יבלת, פוליפ) ולעיתים לא.

ברוב המקרים הצרידות נגרמת עקב פגיעה במיתרי הקול. הגורמים השכיחים לפגיעה כזו הם:

דלקת של הגרון (Laryngitis) שידועה גם בשמה העממי – התקררות. הדלקת גורמת לנפיחות, בצקתיות והפרשה מרובה של ליחה אשר מגיעות למיתרי הקול ופוגעות בפעולתם.
החזר קיבתי וושטי (Reflux) - עליית חומר חומצי מהקיבה דרך הושת וגירוי של מיתרי הקול
יבלות על מיתרי הקול (Laryngeal papillomatosis)
פוליפים
שימוש מאומץ במיתרי הקול
בכי מרובה (בדרך כלל אצל תינוקות(
שיעול כרוני
עישון

כיצד מופק הקול?
בקנה הנשימה מאחורי הגרוגרת מצויים שני מיתרי הקול, הם מתוחים לרוחב קנה הנשימה ולמעשה חוסמים או מגבילים את הוצאת האוויר.
בזמן נשימה הם פתוחים (יש ביניהם מרווח), דבר המאפשר מעבר אויר פנימה והחוצה. כאשר אנו רוצים להשמיע קול המיתרים מתקרבים זה לזה ונסגרים; זרם אוויר עולה מהריאות, יוצר לחץ אוויר רגעי מתחת למיתרי הקול וברגע שהם נפתחים הוא פורץ דרכם וגורם להם לרטט וכך הוא הופך לגלי קול. איכות הצליל מושפעת מהאורך, הגודל והמתח שבמיתרי הקול. הקול שנוצר במיתרים עובר דרך הגרון, הלוע, הפה, עובר תהליך הקרוי תהודה ויוצא החוצה בצורה שאנו מכירים.

טיפולים קונבנציונלים בצרידות
קלינאי תקשורת מלמדים טכניקות שונות של דיבור נכון ולא מאומץ, נשימה נכונה, שימוש נכון במיתרי הקול ובמנגנון התהודה. התרגילים כוללים נשימות לבטן במטרה לשחרר את מיתרי הקול, שימוש בכמות מסוימת של אוויר, שימוש בכמות מילים מסוימת (לא לומר משפטים ארוכים ברצף), למידה של הגייה נכונה, העברת הדיבור לחלק הקדמי של הפה ועוד.

הטיפול אצל קלינאי תקשורת בדרך כלל אינו פותר את הבעיה מהשורש. אדם בריא מדבר בקול רגיל וללא צרידות גם בלי התכוונות מיוחדת או תרגילים כלשהם. שימוש בטכניקות יכול אומנם להקל על המטופל אבל אינו משיב אותו לבריאות והמטופל דומה למי שמסוגל ללכת בזכות קביים. עדיף ללכת עם קביים מאשר לא ללכת בכלל אבל לא עדיף יותר להלך באופן חופשי?

בנוסף ניתן לבצע ניתוח כירורגי להסרת יבלות ופוליפים. זוהי אופציה שעדיף שלא להשתמש בה מכיוון שכל ניתוח נושא איתו סיכון וגם בגלל שהסרת מכאנית היא לא הבראה. טיפול נכון צריך להפוך האורגניזם לבריא כך שגידולים כגון יבלות או פוליפים לא ישגשגו.

תרופות סבתא
במצבים של צרידות נקודתית ניתן לנסות כמה דברים שיכולים להקל על הבעיה אבל בדרך כלל אינם פיתרון לצרידות כרונית.

  • שתייה מרובה של מים
  • להקפיד לא לאמץ את מיתרי הקול
  • להקפיד על הפסקות רבות ככל האפשר בדיבור, לא לדבר ברצף זמן רב
  • לא ללחוש (בניגוד למה שמקובל לחישות מאמצות יותר את מיתרי הקול)

הטיפול ההומאופתי
בטיפול ההומיאופתי אנו מחפשים את שורש הבעיה, מבררים מתי היא התחילה, מהם מאפייניה והאם 
קיימים סימפטומים נוספים (פיזיים או נפשיים), מהו אופי המטופל ואורח חייו ולפי כל אלה מתאימים לו תרופה הומאופתית. קיימות עשרות רבות של תרופות שיכולות לטפל במחלה. כל אחת מהתרופות מותאמת באופן אינדיווידואלי לכל מקרה.

התרופה ההומאופתית מחזקת האדם כך שיהיה מסוגל לפתור את הבעיה בכוחות עצמו, לא תרגילים יום-יומיים ולא הסרה מכאנית של יבלות כי אם טיפול שמחזק את גופנו ובכך מעניק לנו פיתרון יציב וקבוע. ברגע שזה קורה, הסימפטומים החיצוניים, היבלות, מצטמקות ונושרות מעצמן כמו שקרה בטיפול של הדס לוי.
מכיוון שהטיפול מותאם לפי כלל הסימפטומים הרי שהוא תורם משמעותית לחוסן הכללי של המטופל/ת ועוזר גם בבעיות שאינן קשורות לכאורה לצרידות.

ערן אינדיג, הומאופתיה קלאסית