שפיכה מהירה מה זה ? ומה עושים ?

בשנים האחרונות תופסת בעיית השפיכה המהירה מקום של "כבוד" בראש בעיות המין אצל הגברים, במאמר זה אסקור בקצרה אודות התופעה , אנסה לגעת בסיבות השונות ובפתרונות השונים באם אלו תרופתיים (כגון SSRI), טיפוליים (כגון טיפולים זוגיים) ופיתרונות מאלחשים כגון (כגון לידוקאין או דילאקשן).

עד כמה זה באמת נפוץ ?

ניתן למצוא מגוון סטטיסטיקות ומספרים המנסים להקיף את מימדי התופעה, בחברה המערבית ניתן לומר בבירור שלפחות 50% מהגברים חוו לפחות פעם אחת שפיכה מוקדמת ו-25% מהגברים סובלים מהתופעה באופן כרוני. ככל שהגבר צעיר יותר כך הבעיה נפוצה יותר למרות שבהחלט ניתן לומר שהבעיה קיימת בכל הגילאים.

מה זה בעצם שפיכה מהירה ?

כיום ניתן למצוא מגוון רחב של הגדרות למצב המכונה "שפיכה מהירה" או "שפיכה מוקדמת", אך אם ננסה בכל זאת לנסות להגדיר במדויק את התופעה נוכל להשתמש בשני משפטים :

·         גבר הגומר תוך פחות מדקה מרגע החדירה

או

·         גבר המתקשה לשלוט ברגע הגמירה מה שפוגע לו (ולבת זוגתו) בהנאה ובאיכות החיים.

כמה מילים על תהליך השפיכה

ניתן לחלק את התהליך מרגע הקבלת הזיקפה עד לסופה לארבעה חלקים :

שלב הריגוש המיני – השלב בו עוצמת הריגוש המיני עולה והזיקפה מתעצמת

שלב המישור – זה השלב בו הריגוש המיני אחיד ובסופו ניתן למצוא את נקודת ה "אל-חזור" ברגע שגבר מגיע לנקודה זו הוא אינו מסוגל לשלוט על ההגעה לשפיכה

שלב האורגזמה – השלב בו הגבר שופך ורמת הריגוש היא מקסימאלית.

שלה ההתרה – הזמן בו הגבר אינו מסוגל להגיע לזיקפה נוספת.

באופן טבעי, המטרה של טיפולי השפיכה היא להאריך את שלב המישור ככל הניתן ולהרוויח יותר זמן לפני ההגעה לנקודת האל חזור. אין ספק שאילחוש קצה הפין (כדוגמאת דילאקשן) מוריד את סף הריגוש ולכן שלב המישור אורך זמן רב יותר.

למה זה קורה לי ?

ישנם סיבות רבות ומגוונות לשפיכה מוקדמת החל מסיבות תורשתיות, דרך סיבות רפואיות קליניות כגון החלשות שרירי רצפת האגן, פגיעה בעמוד השדרה או כימותרפיה ועד סיבות סביבתיות ופסיכולוגיות כגון חרדות, לחץ, ריגוש יתר, חוסר עניין בזוגיות, חווית טראומתית מינית ועוד. ישנם מקרים רבים בהם גברים בריאים פיזיולוגית ונפשית התלוננו על שפיכה מהירה ולאחר חיקור המקרה לא נמצאה כל סיבה ברורה לתופעה.

אז אני גומר מהר, so what ?

אחד המרכיבים המהותיים שיש בבסיסה של כל זוגיות טובה היא היכולת לקיים יחסי מין תקינים ובריאים, כאלו ששני בני הזוג מרגישים סיפוק בהם. השפיכה המוקדמת עלולה לגרום לתסכול רב אצל אחד מבני הזוג דבר שיכול ליצור מתחים מיותרים. במקרים חמורים, בהם הגבר גומר אפילו לפני החדירה , הוא עלול לחוש מושפל ומבויש דבר העלול לגרום לו להתחמק מקיום יחסים במשך זמן רב ואף לנתק קשר עם בת הזוג.

מה עושים ? יש פיתרון ?

ניתן לחלק את הפיתרונות לשלוש קטגוריות עיקריות :

טיפול תרופתי – טיפול תרופתי בשפיכה מוקדמת נחשב כצעד קיצוני והוא נעשה רק במקרים בהם הבעיה היא קשה וחמורה.  אחת מתופעות הלוואי של תרופות נגד דיכאון (ממשפחת ה SSRI) היא השהייה בשפיכה וירידה בחשק המיני. לכן בהעדר פיתרון תרופתי אחר, רופאים רבים רושמים תרופות אלו בניסיון לנצל תופעת לוואי זו לפיתרון הבעיה.  התרופות יעילות בכ-75 % מהמקרים. היתרון הוא שאנחנו אוהבים לבלוע כדור כדי לטפל בבעיה, זה מהיר ונח. החסרון הבולט הוא תופעות לוואי נוספות העלולות להופיע כאשר לוקחים תרופות אלו. לא מומלץ להשתמש בפיתרון זה למקרים קלים כגון גבר הגומר תוך 10 דקות ומעוניין להגיע לרבע שעה.

טיפולים פסיכו-סקסואלים – כפי שכבר הוזכר במקרים רבים בעיית השפיכה המוקדמת נובעת ממצבים נפשיים בהם ניתן לטפל ע"י טיפול מיני, פסיכולוגי או אפילו טיפול זוגי. בטיפולים אלו ינסה לברר המטפל את שורש הבעיה ולהתאים לה פיתרון . ישנם שיטות תרגול שונות המקובלות בטיפולים אלו, כגון שיטת "התחל הפסק" או שיטת "החנק".

פיתרונות אילחוש קצה הפין – הורדה יזומה של רמת הריגוש נותנת לגבר שליטה טובה יותר על השלב המישורי וכך הוא יכול לבחור מתי להגיע לנקודת ה"אל-חזור". ניתן לחלק את פיתרונות האלחוש לשניים אלו המכילים מאלחשים ממשפחת ה"קאינים" כגון לידוקאין, ובנזוקאין (עזרקאין, אמלה, סטאד) ואלו שלא. הלידוקאין מרדים את איבר המין הגברי ומונע מהתחושות להיות מורגשות. שימוש במאלחשים מבוססי לידוקאין עלול להרדים את איבר המין לגמרי ולפגוע בהנאה לגבר ולבת הזוג לגמרי. ישנם פיתרונות שאינם מבוססים לידוקאין (דילאקשן) אלו הונדסו במיוחד לשימוש במקרים בהם הגבר מעוניין להאריך את משך חיי המין ללא פגיעה בהנאה ובאיכות הזיקפה. את פיתרונות אילחוש קצה הפין (אמלה, דילאקשן) יש למרוח על קצה הפין כ-10 דקות לפני קיום יחסי מין.

טיפולים אלטרנטיביים-   טנטרה – שיטת תירגול הודית המדגישה את צבירת האנרגיות המיניות ותיעולן ללא שחרורן החוצה. הטנטרה נועדה לשפר חסימות שונות. תרגול טנטרי מסייע למגוון רחב של תופעות, בעיות ועכבות. את התרגול הטנטרי ניתן ליישם לבד או עם בת זוג. תרגולים אלה, מלבד עבודת חיזוק השרירים הרלוונטיים, יעזרו למתרגל לשפר את הקשר שלו עם עצמו ומיניותו. דרך תהליך זה של העלאה והורדת האנרגיה המינית, האורגזמה אמורה להתרחק.

סוף דבר

כמו בכל בעיה, ולא רק בעיה מינית, חשוב לשים דברים בפרופורציה , חשוב לשוחח על כך עם בת הזוג ולהבין בדיוק כמה הבעיה מפריעה לה (אם בכלל) וכמה מאמצים אנו רוצים להשקיע בפיתרון.

 

שיהיה בהצלחה.