זוכרים איך בתור ילדים, כאשר הכנו ברכות או ציורים, אז היה הכי נוח לגזור בצורה מרובעת אבל התוצאות הכי יפות התקבלו מגזירה מורכבת יותר, שנתנה צורות מעוגלות, של כוכב, כלב וכן הלאה? אז הסיפור לא ממש השתנה גם בעולם הדפוס. בחיתוך רגיל של מוצרי דפוס, היחידה הסופית מתקבלת בצורה מלבנית. אבל קיימת גם האופציה לקבל יחידה סופית שעברה חיתוך צורני.

ניתן ליישם טכניקת חיתוך צורני למגוון מטרות: כרטיסי ביקור או כרטיסי ברכה בעלי פינות מעוגלות או בצורות בלתי-סטנדרטיות, קופסאות ואריזות בצורתו הייחודית של המוצר הנמצא בתוכן, מדבקות וחותמות בצורת לוגו מסוים, חיתוך אותיות ועוד. לשימוש בחיתוך צורני יש אפקט שיווקי גבוה במיוחד, חישבו למשל על עיצוב שלטים לקידום מכירות לפי מתאר גופה של דוגמנית, שדמותה מודפסת על אותם השלטים. אבל גם לוגו החברה שלכם שיעבור חיתוך צורני, יבלוט יותר לעין כאשר יתנוסס כפי שהוא ולא מודפס על גבי רקע כלשהו.

בתהליך של חיתוך צורני יש צורך בהכנת מבלט (שטנץ) שבנוי מסרגלים וסכינים, היוצרים את הצורה הרצויה לחיתוך. הגדרות המבלט כלולות בקובץ הגרפי ולאחר הדפסה, המוצר עובר חיתוך צורני באמצעות המבלט. יש כמה דרכים להשתמש בטכניקה זו: בעזרת מדפסת פלוטר ניתן להשיג תוצאות בסיסיות ופשוטות, זו ללא ספק הדרך הזולה והנוחה ביותר לשימוש ביתי, עבור חיתוך צורני של נייר וחומרים דקים אחרים. שולחן חיתוך רב שימושי זה מוצר גדול ויקר יותר שמיועד בעיקר לבתי עסק. אבל אם יש לכם חלל עבודה רציני, צורך חוזר ונשנה בחיתוך צורני של חומרים כבדים יותר כמו בד או פוליפרופילן ואמצעים כספיים, זו עשויה להיות רכישה כדאית.

דרך נוספת היא להיעזר בבתי מלאכה אשר עושים שימוש במכשור מתקדם לחיתוך צורני, כגון מכונות CNC שמתאימות במיוחד לחיתוך מתכות. טכנולוגיה מתקדמת ויעילה במיוחד לחיתוך צורני בשלל חומרים - מתכות, סוגי פלסטיק רבים, עץ, נייר וקרטון, בדים ועורות, גומי, סיליקון ועוד – זו טכניקת החיתוך בלייזר. לחיתוך צורני בלייזר יש יתרונות רבים וביניהם רמת הדיוק והגימור שניתן להשיג, מהירות התהליך, ניצול יעיל של חומר הגלם הודות לאפשרות של זווית חיתוך חדה מאוד, עיבוד נקי ללא שבבים היוצר פני חתך חלקים ללא צורך בעיבוד נוסף. החיתוך הוא נקודתי ולכן מפחית את מידת העיוות שנובעת מהתחממות החומר. חיתוך צורני בלייזר נשלט ומבוקר על ידי תוכנה מיוחדת שלא מצריכה מכם מדידה מראש – אין ספק שזו טכניקה אשר חוסכת זמן, מאמץ ומספקת תוצאות משביעות רצון.